Watroba        www.DoZdrowia.com - portal medyczny

Alkohol a wątroba

Alkohol jest szczególnym zagrożeniem dla wątroby, ponieważ gdy pijemy dużo blokujemy pracę hepatocytów czyli komórek wątroby. Przez to odkładają się w komórkach wątroby w nadmiarze tłuszcze. Kiedy wątroba jest stłuszczona rozrasta się. Prowadzi to do zapalenia a wątroba jest obrzęknięta i boli. Może to doprowadzić do złego samopoczucie, bólu, gorączki a nawet żółtaczki. Pamiętajmy, że nie zależy to od tego jaki rodzaj alkoholu i w jakiej ilości pijemy. Nawet niewielka ilość alkoholu wypita w ciągu ostatniego tygodnia ma swoje odzwierciedlenie w badaniu prób wątrobowych.

Około piętnaście procent osób, która nadużywa alkoholu cierpi na tak zwaną marskość wątroby. Bardziej podatne na szkodliwe działanie alkoholu na wątrobę są kobiety, ponieważ mają mniejszą dehydrogeneze alkoholową w śluzówce żołądka co spowalnia jego metabolizm.W wyniku nadużywania alkoholu mogą powodować obecność antygenów tkankowych HLA.Może to wywołać uszkodzenie mechanizmów odpornościowych a szczególnie mediatorów cytokinowych. One są bardzo istotne przy reakcjach zapalnych i uszkodzeniach naszej wątroby.

Jak działa alkohol na wątrobę

Alkohol absorbowany do naszej krwi ulega procesom metabolicznym w naszej wątrobie bo nie może być magazynowany. Tam zachodzą mechanimy oksydacyjne i dehydrogeneza alkoholowa. Produktem katabolicznym rozpadu alkoholu w naszej wąrobie jest aldehyd octowy. Jest on utleniany do octanu. Ten produkt rozkładu czyli aldehyd octowy to związek toksyczny dla naszej wątroby oraz innych organów. Proces utleniania alkoholu z naszej krwi powoduje redukcję pirogronianu do mleczanu oraz szczawianu do jabłczanu. Pierwszy z tych procesów zwiększa zakwaszenie naszej krwi oraz powoduje hipoglikemię a drugi zmniejsza aktywność kwasu cytrynowego o glukogenezy co wzmaga syntezę kwasów tłuszczowych. U osób nadużywających alkoholu organizm wykształca mechanizmy obronne. Najpierw wzrasta ilość enzymów wątrobowych, które eliminują substancje toksyczne. Występuje również przerost gładkiego retikulum endoplazmatycznego.

Zmiany zachodzące w wątrobie pod wpływem alkoholu

Patologicznych zmian w naszej wątrobie jakich może dokonać alkohol jest kilka i mają szeroki zakres. Pod wpływem nadużywania może dojść do otłuszczenia i akumulacji obojętnych tłuszczów w komórce naszej wątroby aż do jej marskości a nawet stanów nowotworowych. Obeecnie za patologię wątroby uważa się hdu jest ona otłuszczona ze stanem zapalnym i marskością. Czasem u pacjentów pod wpływem alkoholu objawy występują jednocześnie lub z różnym stopniem nasilenia. Bywa, że one się zazębiają. Przypadki chorobowe wątroby wynikające z nadużywania alkoholu należy diagnozować osobno.

Choroby wątroby wywołane przez nadużywanie alkoholu

Alkoholowe stłuszczenie Jest to choroba wątroby związane z odkładaniem się tłuszczu w komórkach wątroby. Nie ma żadnych określonuch objawów. W wyniku tej choroby możemy odczuwać osłabienie i tracić na wadze. Bardzo dużo ludzi nadużawających alkohol ma tą dolegliwość. Leczyć stłuszczenie wątroby może kiedy przestaniemy nadużyać alkoholu. Wtedy nasza wątroba zacznie się regenerować i powróci do stanu w jakim była wcześniej. Korzystnie dla nas jest, że wątroba jest organem, który ma właściwości regeneracyjne. Kiedy przestaniemy pić napoje z procentami może w naszej wątrobie rozwinąć się przewlekłe zapalrnie.

Alkoholowe zapalenie wątroby Powstaje wtedy gdy gdy odczuwamy duże bóle powiększonej wątroby. W wyniku tego może pojawić się apatia, nudności, zmęczenie a nawet biegunki i wymioty. Może dojść również do wodobrzusza oraz żołtaczki. Ta dolegliwość wątroby może doprowadzić nawet do uszkodzenia mózgu. Ta dolegliwość może przebiegać łagodnie albo ciężko. Jeżeli mamy łagodny stan zapalny i będziemy abstynentami nasza wątroba się zregeneruje. Jeżeli natomiast mamy ostrą odmianę zapalenia wątroby to może dojść do komplikacji to znaczy marskości wątroby albo jej niewydolności. Może to doprowadzić nawet do śmierci.

Marskość wątroby Jest to stan w którym nasza wątroba się zabliźnia to znaczy twarda tkanka łączna zastępuje jej miękką tkankę. Potem dochodzi do zwłóknienie organu. Jest to bardzo poważna choroba wątroby, która jest konsekwencją nadmiernego spożywania napojów alkoholowych. Objawy tej choroby są podobne do symptomów stanu zapalnego wątroby. Około dwadzieścia procent alkoholików ma marskość wątroby. Zmiany w narządzie, które powoduje marskość są nieodwracalne. Pomóc może odstawienie alkoholu. Jeżeli przejdziemy na abstynencję nasza wątroba nie będzie dalej się niszczyć. Choroby, które wymieniłam nie koniecznie następują w takiej kolejności. Po stłuszczeniu wątroby może dojść do jej marskości.

Porady jak mieć zdrową wątrobe
Jeżeli chcesz się pozbyć bolów wątroby, ataków kolki i wzdęć raz na zawsze
wpisz tu swój adres e-mail i imię. Otrzymasz dzięki temu kilka porad przez e-mail.


Imię:
E-mail:

Zamkniecie


Spis treści:
 1. Wątroba
 2. Alkohol a wątroba
 3. Badania wątroby
 4. Uszkodzenia
 5. Objawy choroby
 6. Naturalne lekarstwa
 7. Marskość wątroby
 8. Szkodliwa dieta
 9. Motylica wątrobowa
 10. Śpiączka
 11. Ostropest plamisty na wątrobę
 12. Objawy choroby wątroby
 13. Jakie są przyczyny chorób wątroby
 14. Powiększenie wątroby
 15. Torbiel wątroby
 16. Przeszczep wątroby
 17. Kolka wątrobowa
 18. Wirusowe zapalenie wątroby typu A
 19. Wirusowe zapalenie wątroby typu B
 20. Stłuszczenie wątroby
skuteczne oczyszczanie wątroby
na wątrobę
Zobacz mały preparat, który zlikwidował ból wątroby, i ataki kolki - zobacz


Odkryj Potężne Narzędzie Samouzdrawiania… …i w 7 dni poczuj ulgę dolegliwości trawiennych


Z książki tej dowiesz się między innymi:
 1. Jak uwolnić się od bólu w okolicach wątroby
 2. Jak mieć życie wolne od chorób
 3. Jak poprawić trawienie, poziom energii i witalności
 4. Jak odwrócić procesy starzenia
 5. Jak radzić sobie z gniewem i stresem
Już teraz dowiedz się jak wykonać ten fundamentalny krok do poprawy swojego zdrowia poprzez oczyszczenie wątroby!


Informacje tu przedstawione maja jedynie charakter edukacyjny, i nie są poradą lekarską